ÇİM HALI

Administrator tarafından yazıldı on .

ÇİM HALI

Sentetik çim doğal çime alternatif olarak üretilmiştir. Temel özellikleri olarak görünüm ve kullanım şartları açısından iki ürün birbirine eşdeğerdir.

Sentetik Çim – Suni Çim, doğal çimin kullanımla ilgili sınırlarının olmasından dolayı üretilmiştir. Ancak ilk nesil suni çim halılar özellikle futbol oynamak için uygun değildi. Bu sebepten dolayı ilk nesil suni çim halıların profesyonel yâda uluslararası seviyedeki futbol müsabakaların oynanacağı sahalara döşenmesine izin verilmedi.

Kauçuk granül dolgulu,  polietilen iplikten dokunan son sistem sentetik çim – suni çim halıların sektöre sunulması ile birlikte hızla nizami ölçülerdeki futbol sahalarında da sentetik çim – suni çim kullanılmaya başlandı.  FİFA nın almış olduğu bir karar ile de 2004–2005 futbol sezonu ile birlikte tüm UEFA seviyesindeki  maçlarda dâhil olmak üzere futbol stadyumlarına sentetik çim – suni çim kaplanmasını ve tüm resmi ve uluslararası müsabakalar sentetik çim – suni çim halı ile kaplanmış sahalar üzerinde de oynanmasına onay verdi.

Günümüzde sentetik çime olan ilgi artarak devam etmektedir, sportif amaçlı kullanımın yanı sıra dekoratif amaçlı kullanımda hızla artmaktadır.  Bunun nedeni sentetik çim  halıların doğal çime göre önemli avantajlarının olmasıdır

Suni ve Sentetik Çim Halılar sadece spor alanlarında değil bir çok alanda kullanılabilir. Örneğin Çimlere Basmayınız yazısı artık tarih oldu diyebiliriz..